Dedykowane oprogramowanie - kiedy korzystać?

Data dodania: 31/03/2018 Autor: Admin

Współczesne rozwiązania informatyczne stają się coraz bardziej zaawansowane, a tym samym funkcjonalne. Nie zawsze korzystanie z uniwersalnych narzędzi może jednak okazać się opłacalne, alternatywę stanowią zatem dedykowane oprogramowania. Jakie są ich wady i zalety? Kto powinien się na nie zdecydować? 

Czym jest dedykowane oprogramowanie?

Dedykowane oprogramowanie to po prostu rozwiązania tworzone specjalnie na potrzeby konkretnej firmy/przedsiębiorstwa. Będą to zatem przede wszystkim systemy, które mają usprawniać pracę. Wdrażane są więc często rozwiązania idealne, stanowiące przeciwwagę dla rozwiązań uniwersalnych. W razie potrzeb można je na bieżąco aktualizować, dzięki czemu rozwijają się wraz z biznesem. Przeanalizujmy ich plusy i minusy.

Zalety dedykowanego oprogramowania

Zazwyczaj to, co jest uniwersalne, w rzeczywistości okazuje się dalekie od ideału. Jest przecież tyle potrzeb i oczekiwań, że trudno im wszystkim sprostać. Właśnie dlatego niektóre firmy decydują się na korzystanie z systemów dedykowanych. Dzięki temu mogą otrzymać produkty, który spełniają ich wymagania w 100% i zostały dopasowane do profilu ich działalności czy specyfiki biznesu. Kupując dedykowane oprogramowania, można także liczyć na wsparcie zarówno na etapie wdrożenia, jak i po nim.

Zazwyczaj takie systemy są znacznie łatwiejsze we wdrożeniu, a nauka ich obsługi nie stanowi problemu dla pracowników. Dlaczego tak się dzieje? System realizuje bowiem procesy w sposób znany już pracownikom, a przy tym oferuje niemal nieograniczone możliwości tworzenia nowych funkcjonalności. Wiąże się z tym lepsze dopasowanie technologicznego do obecnych już systemów w firmie, stanowią je m.in. bazy danych. Kolejna zaleta dedykowanych oprogramowani to brak ograniczeń dotyczących licencji stanowiskowych. Co więcej, o ile firma bierze aktywny udział w tworzeniu systemu, to istnieje szansa, że nabędzie do niego prawa współautorskie. 

Wady dedykowanego oprogramowania

Takie rozwiązanie ma także swoje minusy. Wśród nich wymienia się najczęściej pewne wady, jakie pojawiają się już na etapie tworzenia systemów. Często są one eliminowane metodą prób i błędów. Trudno jest do końca przewidzieć możliwe problemy, jakie pojawią się podczas ich użytkowania. Za ich usunięcie powinien jednak odpowiadać dostawca. Pewnie ryzyko dotyczy także utraty serwisy w przypadku likwidacji firmy dostawcy. Konieczne jest więc przeszkolenie własnego personelu. Niemożliwe jest także sprawdzenie, jak taki system sprawdzi się u innych klientów. Niektórzy wśród wad wymieniają także cenę, jaka wzrasta głównie z uwagi na brak możliwości sprzedania systemu.

Kto powinien korzystać z dedykowanego oprogramowania?

Wbrew pozorom nie każdy musi decydować się na takie rozwiązanie. Rzadko kiedy zaleca się je początkującym i niewielkim firmom. Tworzone są przeważnie dla handlowców poszukujących czegoś więcej od standardowych narzędzi. Dedykowane oprogramowanie wykupują przeważnie duże firmy i przedsiębiorstwa. Ich właściciele muszą wiedzieć już czego mniej więcej potrzebują i jasno to sprecyzować. Firma zewnętrzna me jedynie pomóc w utworzeniu i dostosowaniu nowego systemu do naszych potrzeb.

 

Kontakt z nami

Siedziba: Warszawa 02-757, Pory 59

Oddział: Częstochowa 42-200, Zimorowicza 6

505 048 295
biuro@stronywww-24.pl

Skontaktuj się z nami