Trendy w projektowaniu stron www

Data dodania: 04/01/2018 Autor: Admin

Internet to zdecydowanie najszybciej rozwijające się medium, które często ulega zmianom i przeobrażeniom. Nieustannie wdrażane są kolejne innowacje, jakie mają ułatwić jego użytkownikom codzienne funkcjonowanie. Z jednej strony jest to bardzo duży plus, zwłaszcza dla internautów, z drugiej ogromne wyzwanie dla osób zajmujących się tworzeniem contentu i projektowaniem stron internetowych. Muszą oni bowiem stale powiększać swoją wiedzę i obserwować najnowsze trendy. Co nowego w tym zakresie przyniósł ubiegły rok?

1.      Obraz na pełnym ekranie

To jeden z ostatnich trendów, który w krótkim czasie uległ popularyzacji. Polega na wykorzystaniu maksymalnie dostępnej powierzchni, zarówno pod względem szerokości, jak również wysokości ekranu użytkownika, niezależnie czy mowa o laptopie, tablecie czy smartphonie. Jakie zalety niesie ze sobą takie rozwiązanie? Jest to atrakcyjny sposób na skupienie uwagi odbiorcy treści internetowych. Zazwyczaj wykorzystywane jest to do tworzenia ekranów startowych składających się głównie z grafiki, na której znajduje się krótki tekst. Nierzadko umieszcza się tam także przyciski akcji. W ten sposób zyskujemy pewność, że e-konsument dostrzeże naszą grafiką i nie pozostanie wobec niej obojętny.

2.      Grafika wektorowa w wersji animowanej

Tworzenie grafik wektorowych z poziomu przeglądarki wyłącznie przy pomocy HTMLa i CSSA przyczyniło się do rozwinięcia nowych trendów w projektowaniu stron. Zalicza się do nich animowana grafika wektorowa, skupiająca się raczej na płaskich i prostych grafikach. Jest to zmiana zdecydowanie bardzo atrakcyjna dla użytkowników, a przy tym nie obciąża przesadnie komputera.

3.      Muzyka na stronie www

Coraz częściej można spotkać strony internetowe, które posiadają muzykę w tle. Zazwyczaj włącza się ona automatycznie bez wiedzy użytkownika. To rozwiązanie ma swoich zagorzałych przeciwników, jak i zwolenników i stanowi powrót do dawnych trendów.

4.      Menu na całą stronę

Powstanie stron responsywnych sprawiło, że koniecznie stało się poszukiwanie nowych rozwiązań. Jeden z problemów dotyczył prezentacji menu. Zaprojektowanie takiego, które będzie dobrze wyglądać na dużym ekranie okazało się dużym wyzwaniem. W efekcie obecnie najczęściej tworzy się menu, które zajmuje większą część strony, a niekiedy nawet ją przykrywa. Dzięki temu zyskujemy pewność, że wyświetli się prawidłowo nawet na nietypowej rozdzielczości.

5.      Ghost buttons

Zwane także jako przyciski widmo.  Czym się charakteryzują? Posiadają przezroczyste wnętrze, które ograniczone jest jedynie subtelną ramką i krótkim tekstem, zazwyczaj w tym samym odcieniu kolorystycznym. Ghost buttons zastępują powoli kolorowe i wyraźnie odznaczone przyciski, a przy tym idealnie wpasowują się w modną ostatnio filozofię minimalizmu.

6.      Flat design

Skoro jesteśmy już przy minimalizmie, to koniecznie należy wspomnieć o flat design, czyli projektowaniu płaskim. Tego typu projektowanie odrzuca wszelkie elementy, które nie są najważniejsze w danym projekcie. Ogranicza także liczbę kolorów i stosuje wyłącznie proste kształty oraz topografię. Flat design pokochały takie marki jak Apple, Google czy Microsoft. Możemy się z nim spotkać w iPhonach oraz w najnowszych wersjach Androidów.

Podsumowanie

 

Strony internetowe i ich wygląd nieustannie podlegają licznym zmianom. Wszystko sprowadza się do tego, aby stały się jeszcze bardziej funkcjonalne i atrakcyjne dla użytkowników. Wiele z nich wiąże się z powstaniem stron responsywnych, które wręcz „wymusiły” pewne modyfikacje. Co nowego na tym polu przyniesie nowy rok? Czas pokaże. 

Kontakt z nami

Siedziba: Warszawa 02-757, Pory 59

Oddział: Częstochowa 42-200, Zimorowicza 6

505 048 295
biuro@stronywww-24.pl

Skontaktuj się z nami